Montowanie dobrego ataku przeciwko odra cd

Możemy zwiększyć wsparcie dla udoskonalania globalnych rutynowych programów szczepień, tak aby obejmowały one dwie dawki szczepionki przeciwko odrze w swoich harmonogramach oraz aby zapewnić odpowiednią szczepionkę i infrastrukturę do prowadzenia specjalnych masowych kampanii przeciwko odrze. Potrzebne jest również wsparcie dla wzmocnienia globalnej sieci laboratoriów, aby umożliwić wykrywanie i analizę, które szczepy odry utrzymują się i które zostały wyeliminowane.5 Musimy również przezwyciężyć wahania w szczepionkach. Pomimo przytłaczających dowodów na to, że szczepionki – w tym szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce – są bezpieczne, zbyt wiele osób nadal uważa, że większe ryzyko stanowi szczepienie niż brak szczepienia. Potrzebne są badania nad tym, jak najlepiej rozwiązywać społeczne obawy związane z bezpieczeństwem szczepionek. Brak widocznej choroby odry w Stanach Zjednoczonych – co można przypisać ogromnemu sukcesowi amerykańskiego programu szczepień – daje fałszywy sens, że istnieje niewielkie zagrożenie lub nie ma go wcale. Konieczne są również działania, aby uświadomić społeczeństwu, że odra jest poważną chorobą, której nikt nie musi cierpieć, i że szczepionki są bardzo skuteczne w jej zapobieganiu.
W końcu możemy najlepiej chronić naszą populację przed odrą, zapewniając szczepienie osób kwalifikujących się do szczepienia i wspierając globalne wysiłki na rzecz ofensywy przeciwko tej głównej przyczynie globalnego obciążenia chorobami.
Formularze ujawnień dostarczone przez autorów są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Z Wydziału Chorób Zakaźnych, Emory University School of Medicine, Atlanta.

1. Plotkin SA, Orenstein WA, Offit PA, wyd. Szczepionki. 6 ed. Filadelfia: Elsevier, 2012.

2. Zapobieganie odrze, różyczce, zespołowi różyczki wrodzonej i śwince, 2013: zalecenia podsumowujące Komitetu Doradczego ds. Szczepień (ACIP). MMWR Recomm Rep 2013; 62: 1-34

3. Globalna kontrola i regionalna likwidacja odry, 2000-2012. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2014; 63: 103-107
Web of Science Medline
4. Orenstein WA. Rola eliminacji odry w opracowaniu krajowego programu szczepień. Pediatr Infect Dis J 2006; 25: 1093-1101