Ostrzeżenie przed czarnymi skrzynkami antydepresyjnymi – 10 lat później

W 2004 r. Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) wydał ostrzeżenie o działaniu leków przeciwdepresyjnych w postaci czarnej skrzynki, co wskazuje na to, że wiązały się one ze zwiększonym ryzykiem myśli, uczuć i zachowań samobójczych u młodych ludzi. Decyzja agencji stała się natychmiast kontrowersyjna: wielu członków społeczności medycznej obawiało się, że to ostrzeżenie przyniesie więcej szkody niż pożytku, ponieważ zniechęciłoby pacjentów z depresją do szukania pomocy i zniechęciło lekarzy do przepisywania leków przeciwdepresyjnych, gdy byłyby wskazane klinicznie. Teraz, 10 lat później, istnieją poważne dane epidemiologiczne, które pozwolą rozwiązać te ważne problemy. Jaki wpływ miało ostrzeżenie FDA na wskaźniki wykrywania i leczenia depresji. A czy istnieją dowody na to, że wskaźniki samobójstw lub prób samobójczych uległy zmianie. Z perspektywy czasu wydaje się, że FDA nie miała wielkiego wyboru, tylko wydała ostrzeżenie przed czarną skrzynką. Agencja przeprowadziła serię metaanaliz 372 randomizowanych badań klinicznych leków przeciwdepresyjnych z udziałem prawie 100 000 uczestników, które wykazały, że wskaźnik myśli samobójczych lub zachowań samobójczych wynosił 4% wśród pacjentów przyjmujących leki przeciwdepresyjne, w porównaniu z 2% wśród ci przypisani do otrzymywania placebo, chociaż żadna z prób samobójczych udokumentowanych w badaniach nie zakończyła się śmiercią. Kolejne analizy wiekowe wykazały, że to podwyższone ryzyko było istotne tylko wśród dzieci i nastolatków w wieku poniżej 18 lat; nie było dowodów zwiększonego ryzyka u osób dorosłych w wieku powyżej 24 lat, a wśród dorosłych w wieku 65 lat lub starszych, leki przeciwdepresyjne miały wyraźny ochronny wpływ na rozwój myśli i zachowań samobójczych.
Metaanalizy wywołały spore spory o różne kwestie metodyczne. W szczególności niektórzy eksperci zakwestionowali ważność oceny samobójstw w przeprowadzonych badaniach, które zasadniczo nie zostały opracowane w celu prospektywnej oceny przypadków samobójstw.
FDA najwyraźniej pamiętała o potrzebie zrównoważenia niewielkiego ryzyka związanego z leczeniem przeciwdepresyjnym z jego udowodnionymi korzyściami: rozszerzone czarne ostrzeżenie wydane w 2007 roku stwierdzało, że sama depresja wiązała się ze zwiększonym ryzykiem samobójstwa. Czy to dobrze zaplanowane ostrzeżenie spełniło swoje zadanie – edukować klinicystów o ryzyku bez zniechęcania do właściwego leczenia depresji.
Pewne niepokojące tendencje w zakresie częstości leczenia depresji, diagnozy nowych przypadków depresji i próby samobójcze od momentu ostrzeżenia czarnej skrzynki sugerują, że odpowiedź może być nie. W bardzo dużym badaniu kohortowym – w tym 1,1 miliona nastolatków, 1,4 miliona młodych osób dorosłych i 5 milionów starszych osób dorosłych – naukowcy przebadali zautomatyzowane dane na temat roszczeń zdrowotnych (za lata 2000-2010) uzyskane z 11 planów zdrowotnych w US Mental Health Research Network.2 Badanie wykazało znaczące zmniejszenie stosowania leków przeciwdepresyjnych w ciągu 2 lat po wydaniu porady FDA: względne zmniejszenie odpowiednio o 31,0%, 24,3% i 14,5% wśród młodzieży, młodzieży i dorosłych. Chociaż tendencja spadkowa stosowania leków przeciwdepresyjnych wśród nastolatków nieco się zmieniła po 2008 r., Wykorzystanie pozostało poniżej 2004 r. We wszystkich grupach wiekowych wskaźniki stosowania leków przeciwdepresyjnych od momentu wydania ostrzeżenia FDA wydają się pozostawać poniżej poziomów, które byłyby oczekiwane na podstawie wzorców ostrzegawczych.
Podobne tendencje odnotowano we wcześniejszych badaniach, które wykazały, że w latach 2003-2005 tempo przyjmowania selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny u dzieci zmniejszyło się o około 20%.
[patrz też: Fordanserki, medycyna estetyczna lodz, Kabiny Sanitarne ]

Tags: ,