Stymulacja głębokiego mózgu – wchodzenie w erę modulacji sieci neuronalnej człowieka czesc 4

Prąd może rozprzestrzeniać się w niezamierzone regiony mózgu, powodując skutki uboczne, a DBS zazwyczaj nie skutecznie leczy wszystkich objawów. Najczęściej źródło baterii dla neurostymulatorów umieszczono w okolicy podobojczykowej (patrz ryc. 2), ale ta konfiguracja wiązała się z wysokim ryzykiem złamania elektrody i infekcji. Niemniej jednak DBS ma ogromny wpływ na leczenie choroby Parkinsona. Jest również stosowany w leczeniu drżenia samoistnego, dystonii i epilepsji oraz w eksperymentalnych terapiach zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, depresji, choroby Alzheimera i zespołu Tourette a (patrz interaktywna grafika, dostępna wraz z pełnym tekstem tego artykułu). Terapia DBS jest zwykle rozważana dopiero po wyczerpaniu wszystkich innych terapii, ale przekształcenie się w bioniczne zapewniło wielu pacjentom nowe życie. W dużej mierze dzięki wkładowi dwóch niezwykłych naukowców wkroczyliśmy w erę modulacji ludzkiej sieci neuronowej.
Formularze ujawnień dostarczone przez autora są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Ten artykuł został opublikowany 8 września 2014 r. O godzinie.
Z Oddziałów Neurologii i Neurochirurgii, Centrum Zdrowia i Chorób Ruchu Uniwersytetu w Florydzie, McKnight Brain Institute i University of Florida College of Medicine – wszystko w Gainesville.

1. Alexander GE, DeLong MR, Strick PL. Równoległa organizacja funkcjonalnie segregowanych obwodów łączących zwoje podstawy i kort. Annu Rev Neurosci 1986; 9: 357-381
2. Bergman H, Wichmann T, DeLong MR. Odwrócenie eksperymentalnego parkinsonizmu przez zmiany jądra podwzgórza. Science 1990; 249: 1436-1438
3. Benabid AL, Pollak P, Louveau A, Henry S., de Rougemont J. Kombinacja (thalamotomia i stymulacja) chirurgii stereotaktycznej jądra grzbietowego VIM dla obustronnej choroby Parkinsona. Appl. Neurophysiol 1987; 50: 344-346
Medline