Wentylacja w niezwykle wcześniaków i funkcji oddychania po 8 latach czesc 4

Inne cechy okołoporodowe były podobne w trzech okresach, z następującymi wyjątkami: w 2005 r. Było mniej porodów mnogich niż w latach 1991-1992, a masa urodzeniowa i punktacja z wagi urodzeniowej były niższe w 1997 r. Niż w 2005 r. Średnie czasy trwania wentylacja wspomagana znacznie wzrosła w czasie, głównie ze względu na duży wzrost średniego czasu trwania CPAP w nosie, ze względu na spadający czas trwania wentylacji dotchawiczej. Rycina 2. Rycina 2. Średni czas wspomaganej wentylacji i stosowania tlenu w trzech okresach dyskretnych. Średnie różnice w długości wspomaganej wentylacji różnych typów i zużycia tlenu w 2005 r. Są przedstawione w porównaniu z tymi samymi danymi dla lat 1991-1992 i w 1997 r. Przedstawione dane to średnie różnice i 95-procentowe przedziały ufności, zarówno nieskorygowane, jak i dostosowane do zmiennych okołoporodowych. Wartości po prawej stronie linii pionowej wskazują, że średni czas trwania był dłuższy w 2005 r. Niż we wcześniejszych okresach. AV oznacza wentylację wspomaganą, rurkę dotchawiczą ET i nCPAP, ciągły nadciśnienie w jamie ustnej.
W analizie jednowymiarowej średnie czasy wspomaganej wentylacji i samego CPAP w nosie były znacznie wyższe w 2005 r. Niż w latach 1991-1992, podczas gdy tylko średni czas trwania CPAP w nosie był wyższy w 2005 r. Niż w 1997 r. (Ryc. 2). Średnie czasy wspomaganej wentylacji, wentylacji dotchawiczej i CPAP nosa spadły, a zależność od tlenu po 36 tygodniach zmniejszyła się wraz ze wzrostem wieku ciążowego, podczas gdy średnie czasy trwania wszystkich tych interwencji i wskaźnik uzależnienia od tlenu były wyższe u niemowląt leczonych po urodzeniu. glukokortykoidów (tabela S1 w dodatkowym dodatku, dostępna wraz z pełnym tekstem tego artykułu). Średni czas trwania wentylacji wspomaganej i wentylacji dotchawiczej zmniejszył się wraz ze wzrostem wyniku Z dla masy urodzeniowej. Średni czas trwania wentylacji dotchawicznej był dłuższy u dzieci płci męskiej, a średni czas trwania terapii tlenowej był dłuższy u dzieci otrzymujących leczenie środkiem powierzchniowo czynnym (Tabela S1 w Dodatku uzupełniającym). Po skorygowaniu o wszystkie zmienne okołoporodowe wyszczególnione w tabeli S1 średnie czasy wspomaganej wentylacji i CPAP w nosie były znacznie wyższe w 2005 r. Niż w latach 1991-1992 lub 1997, a średni czas trwania terapii tlenowej był wyższy w 2005 r. Niż w 1997 r. (Ryc. 2). Szybkość uzależnienia od tlenu po 36 tygodniach była wyższa w 2005 r. Niż w którymkolwiek z wcześniejszych okresów (Tabela 1), ale siła związku była większa w porównaniu z kohortą z 1997 r. (Skorygowany iloraz szans, 2,67, 95% przedział ufności [ CI], 1,60 do 4,46, P <0,001) niż w porównaniu z kohortą 1991-1992 (skorygowany iloraz szans 1,44, 95% CI, 0,85 do 2,42, P = 0,18).
Wyniki na 8 lat
We wszystkich trzech kohortach większość osób, które przeżyły, oceniono w wieku 8 lat. Pozostałe zostały przegrane w następstwie lub odmowie oceny; dane z trojga dzieci urodzonych w 2005 r. były niedostępne, ponieważ dzieci mieszkały w innych państwach lub krajach w czasie badania (tabela S2 w dodatku uzupełniającym). Niektóre z dzieci ocenianych w wieku 8 lat nie były w stanie wykonać testów czynnościowych płuc, ponieważ były zbyt niepełnosprawne, aby mogły uczestniczyć
[hasła pokrewne: zabiegi estetyczne, adapalen, hostessy fordanserki ]

Powiązane tematy z artykułem: adapalen hostessy fordanserki zabiegi estetyczne