Wysokie koszty leków generycznych – implikacje dla pacjentów i decydentów cd

Jednak nowi producenci leków generycznych mogą doświadczyć opóźnień, zanim Urząd ds. Generycznych Narkotyków FDA zatwierdzi ich produkty. Według FDA standardowy czas przetwarzania dla takich aplikacji wynosi około 10 miesięcy, co nie obejmuje czasu, w którym producent może wyeliminować wszelkie braki we wniosku. Ustawodawstwo uchwalone w 2012 r. Stworzyło nowe opłaty od użytkowników leków generycznych, które obiecują skrócić czas oczekiwania poprzez zwiększenie środków finansowych dla pracowników FDA. Ponadto znaczny wzrost ceny nieopatentowanego leku może skłonić FDA do wydania publicznego komunikatu, w którym inni producenci będą poszukiwać ogólnych wersji produktu. Firmy, które odpowiedziały na takie żądanie, mogły otrzymać przyspieszone przeglądy procesów produkcyjnych i danych o biorównoważności. W takich okolicznościach opłaty od użytkowników leków generycznych mogą zostać zniesione w celu dalszego zwiększenia zachęt dla potencjalnych konkurentów. Wejście na rynek większej liczby producentów leków generycznych powinno zwiększyć konkurencję i obniżyć ceny. Oczywiście inni gracze w łańcuchu dystrybucji narkotyków, tacy jak hurtownicy czy apteki, mogą również przyczyniać się do marży cenowej, i potrzebne są dalsze badania dotyczące względnego udziału tych różnych podmiotów w wysokich cenach leków, takich jak albendazol.
Tymczasem niewiele może zrobić pojedynczy konsument. Niektóre firmy farmaceutyczne, takie jak Amedra, oferują programy pomocy dla ubogich pacjentów, ale programy te często mają skomplikowane procesy rekrutacji i nie oferują skutecznej ogólnej siatki bezpieczeństwa.5 Niektórzy pacjenci zamiast tego starają się nabyć te leki w innych krajach, ponieważ wiele z nich są szeroko i niedrogo dostępne poza Stanami Zjednoczonymi, ale takie źródła zagraniczne mogą mieć różną jakość. Dopóki rozwiązania regulacyjne i rynkowe nie zostaną wdrożone, aby obniżyć ceny tych starszych leków, pacjenci wymagający takich leków i lekarze, którzy ich leczą, będą nadal borykać się z trudnymi wyborami.
Formularze ujawnień dostarczone przez autorów są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Z Departamentu Medycyny, University of Minnesota, Minneapolis (JDA, WMS); Departament Medycyny, Region Szpital, St. Paul, MN (JDA, WMS); oraz program dotyczący regulacji, terapii i prawa, podziału farmakoepidemiologii i farmakoekonomiki, wydziału medycyny, Brighama i szpitala dla kobiet oraz Harvard Medical School w Bostonie (ASK).

1. Micromedex 2.0 (wersja elektroniczna). Greenwood Village, CO: Truven Health Analytics (http://www.micromedexsolutions.com).

2. Colliver V. Ceny wzrastają w przypadku niektórych leków generycznych. SFGate. stycznia 2014 r. (Http://www.sfgate.com/health/article/Prices-soar-for-some-generic-drugs-5105538.php).

3. Government Accountability Office. Markowe ceny leków na receptę: brak terapeutycznie równoważnych leków i ograniczona konkurencja mogą przyczynić się do nadzwyczajnego wzrostu cen. Grudzień 2009 (http://www.gao.gov/new.items/d10201.pdf).

4 CorePharma i GlaxoSmithKline zawierają umowę o prawach USA dla Dexedrine, Albenza i Daraprim. Informacja prasowa GlaxoSmithKline, 22 października 2010 r. (Http://us.gsk.com/en-us/media/press-releases/2010/corepharma-and-glaxosmithkline-conclude-agreement-on-us-rights-for- dexedrineandreg-albenzaandreg-and-daraprimandreg).

5. Choudhry NK, Lee JL, Agnew-Blais J, Corcoran C, Shrank WH. Programy pomocy pacjentom sponsorowane przez firmę farmaceutyczną: realna sieć bezpieczeństwa. Health Aff (Millwood) 2009; 28: 827-834
Artykuły cytowane (30)
Listy
Zamknij listy