Chikungunya at the Door – Déj Vu All Over Again

W 2008 roku zauważyliśmy, że globalne ponowne wystąpienie gorączki denga zagraża mieszkańcom USA1. Wybuch ogniska nabytego lokalnie dengi nastąpił następnie na Florydzie, a ryzyko wybuchu epidemii amerykańskiej dengi prawdopodobnie będzie trwać w nieskończoność. Obecnie mamy do czynienia z nowym zagrożeniem stwarzanym przez niepowiązany wirus chikungunya, który powoduje chorobę klinicznie podobną do dengi w podobnym schemacie epidemiologicznym, który jest przenoszony przez te same wektory komarów, i dla których brakuje nam również szczepionek i specyficznych metod leczenia.
W grudniu 2013 r. Wybuch francuskiej gorączki chikungunya pojawił się w francuskim sektorze Saint-Martin / Sint Maarten i rozprzestrzenił się epidemicznie we wszystkich zachodnich Indiach na inne wyspy karaibskie i sąsiadujące kraje Ameryki Środkowej i Południowej. Do 11 lipca 2014 r. Panamerykańska Organizacja Zdrowia zgłosiła ponad 355 000 podejrzanych i potwierdzonych przypadków gorączki chikungunya z ponad 20 krajów lub jurysdykcji w obu Amerykach, z ciągłym lokalnym rozprzestrzenianiem się rozprzestrzeniania i rozprzestrzeniania epidemii.
W 2014 r. W kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych 232 przypadki importu przypadków gorączki chikungunya odnotowano od 15 lipca, zgodnie z National Center for Emerging and Zoonotic Infectious Diseases w Centrach Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC); wiele z tych przypadków miało miejsce w 14 lub więcej stanach, w których znajduje się klasyczny wektor komarów, Aedes aegypti, który jest zdolny do wspierania lokalnej transmisji chikungunya. Co więcej, jeszcze bardziej uparty komar wektorowy, Ae. albopictus, ugruntował swoją pozycję w co najmniej 32 stanach w ciągu ostatnich trzech dekad.
Chikungunya to arbovirus (wirus przenoszony stawonogami) opisany po raz pierwszy w czasie epidemii 1952 w południowej Tanganiki (obecnie Tanzania). Jest to wirus RNA w obrębie rodzaju alfawirusów z rodziny Togaviridae. Nazwa chikungunya wywodzi się od słowa w języku Kimakonde oznaczającego zostać wykrzywionym lub chodzić pochylonym , trafny opis pojawiania się zarażonych ludzi z bólem stawów.
Zazwyczaj choroba chikungunya objawia się ostrym początkiem gorączki i pokłonów, bólami mięśni i stawów, limfopenią (jak w wielu chorobach arbowirusowych) i często niespecyficzną grudkowo-grudkową wysypką, która może być trudna do zidentyfikowania u ciemnoskórych pacjentów. Symetryczne bóle stawów są zwykle widoczne w paliczkach, nadgarstkach i kostkach; po roku co najmniej 20% pacjentów nadal ma ciężkie nawracające bóle stawów. Współczynnik śmiertelności przypadku wynosi około na 1000, przy czym większość zgonów występuje wśród noworodków, osób starszych i osłabionych. Diagnoza różnicowa dla chikungunya obejmuje dengę i inne infekcje arbowirusowe, a także grypę. Chikungunya różni się klinicznie dengi od przetrwałych lub nawracających wielostawowych, które są rzadkie w dengi, a epidemiologicznie niskim odsetkiem bezobjawowych infekcji (tak niskie jak około 4%, w porównaniu z 50% lub więcej z dengą).
Wzorce pojawienia się i ponownego pojawienia się chikungunya są złożone i nie do końca zrozumiane. Arbowirusy przenoszone przez komary typowo występują w specyficznych lokalnie cyklach enzootycznych obejmujących kręgowce inne niż ludzie i jeden lub więcej wektorów komarów. Czasami mogą wyrwać się ze swoich nisz ekologicznych, aby zarażać ludzi, ale wybuchy człowieka są zwykle ograniczone przez bliskość ognisk enzootycznych
[więcej w: szpital orłowskiego czerniakowska, cennik leczenia zębów, anatomia palpacyjna ]
[hasła pokrewne: tattoo choker allegro, klinika okulistyczna ceglana katowice, owczarek niemiecki allegro ]

Tags: , ,

No Responses to “Chikungunya at the Door – Déj Vu All Over Again”

 1. 3D Waffle says:

  Article marked with the noticed of: ginekolog poznań[...]

 2. Ida says:

  Włókniaki można potraktować Brodacidem

 3. Olivia says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: antiaging[...]

 4. Gracjan says:

  Istotne znaczenie mają tu metabolity wtórne

 5. Bugger says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu gabinet psychologiczny[...]

 6. Mule Skinner says:

  Polecam sobie poczytać tutaj o konsekwencjach

Powiązane tematy z artykułem: klinika okulistyczna ceglana katowice owczarek niemiecki allegro tattoo choker allegro