Małe rzeczy

Po raz drugi w tym chłodnym grudniu starszy pan Cheng został uznany przez swojego syna za letargistę. W zeszłym tygodniu wstrzyknął za dużo insuliny na cukrzycę. W tym tygodniu pominął dawkę laktulozy na marskość wątroby z powodu zaawansowanego raka wątroby. Za każdym razem EMT traktowali pana Chenga w karetce pogotowia, więc zanim zobaczyliśmy go na oddziale ratunkowym, był już obudzony i kłótliwy, swędzący, by zostać zwolnionym. Niecierpliwił się, żeby natychmiast wyjść, żeby nie przegapić wizyty po chińskiej dializie w Chinatown. I potrzebował porannej dawki Nepro – odżywczego koktajlu mlecznego dla pacjentów dializowanych.
Jest całkowicie niezależny – powiedział mi syn. Bierze leki, dostaje się do jego wizyt, nigdy nie omija dializy. Gospodyni domowa gotuje i sprząta rano.
Ale dwa rekordy w ciągu dwóch tygodni za błędy w stosowaniu leków to płonąca czerwona flaga. Kruchy, starszy człowiek ze skomplikowanymi chorobami, przyjmujący leki o wysokim ryzyku, żyjący samotnie – to przepis na katastrofę.
Zaufaj mi – powiedział syn ze zmęczonym uśmiechem – nie chce być w domu opieki .
Pan Cheng włamał się, gwałtownie potrząsając swoimi poręczami. Nie ma domu opieki – powiedział w swoim języku angielskim. Idę do domu!
Pracownik opieki społecznej złożył wniosek o zwiększenie liczby godzin spędzonych w domu. Chociaż asystentka nie mogła podać lekarstw, mogłaby mu przypomnieć, żeby je przyjmował. To nie było idealne, ale przynajmniej pan Cheng był miły. Chwytał, że upłynie kilka dni, zanim papierkowa robota przejdzie, a pan Cheng będzie musiał pozostać w szpitalu do tego czasu.
– Tak długo, jak zdobędzie swojego Nepro – powiedział znużony syn. On przysięga na te rzeczy.
– Nepro – powtórzył pan Cheng, kiwając potakująco głową. Nepro.
Więc pan Cheng osiadł na naszym oddziale, mimo że nie był bardzo chory. Był uroczym, choć odrobinę krasnalem, tasował po salach do automatu sprzedającego. Mówił wystarczająco dobrze po angielsku, żeby powitać wszystkich – i poprosić o codzienne drżenie Nepro. Z jakiegoś powodu, chociaż oddział zawsze miał wystarczającą podaż innych suplementów żywieniowych, nigdy nie wydawało się, że jest dużo wersji nerkowej. Nasze ciągłe prośby o dawki statyczne Nepro na 17-zachodzie stały się żartem.
Na nieszczęście dla pana Chenga pobyt w szpitalu obejmował Święta Bożego Narodzenia, co spowolniło i tak już lodowate tempo jego papierkowej roboty. Za każdym razem, gdy miałem nowego pacjenta, który czekał godzinami na łóżku, poczułem się winny, że pan Cheng był nadal w szpitalu, mimo że był stabilny medycznie. Ale powiedziano nam: Tak działa system.
Szpitale są, oczywiście, najgorszymi miejscami dla starszych pacjentów, a pan Cheng należycie zilustrował tę maksymę. Trzy dni po jego pobycie narosł gorączkę, budząc obawy związane z zapaleniem otrzewnej. Wbiliśmy igłę w spuchnięty brzuch, aby sprawdzić płyn puchlinowy w celu zarażenia, ale to spowodowało spadek hematokrytu, więc musieliśmy wykonać badanie TK, aby ocenić krwawienie. Pan Cheng, zirytowany wszystkimi procedurami, odmówił laktulozy. To spowodowało, że stał się ospały, prawie nie reagował, co z kolei wywołało szybką reakcję zespołu resuscytacyjnego. Jego marskość krwi spowodowała spadek ciśnienia krwi, co oznaczało, że nie mógł się poddać dializie
[hasła pokrewne: pirymetamina, ośrodek chorób rzadkich, wstyd przed dentystą ]
[podobne: gruźlica prosówkowa, sanmed kwidzyn, dymnica pospolita ]

Tags: , ,

No Responses to “Małe rzeczy”

  1. Thrasher says:

    Czytałem, że witamina c zażywana w zbyt dużej ilości wywołuje biegunkę.

  2. Franciszek says:

    [..] Cytowany fragment: Pogotowie stomatologiczne gliwice[...]

  3. Mindless Bobcat says:

    Z tych warzyw piję sok który wyciskam

Powiązane tematy z artykułem: dymnica pospolita gruźlica prosówkowa sanmed kwidzyn