Screening the Body: śledzenie kultury wizualnej medycyny ad

W tych filmach autor stwierdza, że żywe ciało staje się jeszcze bardziej odległe od naturalnej wizji, ponieważ jest podzielone na segmenty i rozpływa się w płaskich płaszczyznach kubistycznych . Wraz z tą wizualną zmianą autorytet określający rzeczywistość przesunął się z lekarza-naukowca w mikroskop. W swoim czwartym i prawdopodobnie najlepszym eseju, Cartwright opowiada o pochodzeniu filmu rentgenowskiego i przypomina czytelnikom, że wczesne skojarzenie radiografii z zarówno seksualnością, jak i śmiercią zaowocowało medyczną i popularną fascynacją tą nową technologią. We wczesnych reakcjach na radiografię znajduje zamazanie różnic między nauką medyczną a kulturą: lekarze testowali nową technikę na różnych częściach ciała (w wielu przypadkach ciało kobiety), a kobiety gromadziły i wymieniały swoje filmy rentgenowskie jako osobliwości. Zdjęcia rentgenowskie rozwinęły się jako technika diagnostyczna i badawcza, natomiast filmy fluoroskopowe pokazały publiczności stereotypowe stereotypy mężczyzn golących z kontrastem i kobiet stosujących je jako makijaż.
Ostatni esej jest najbliższy medycynie klinicznej, a feministyczna analiza postaw wobec kobiet ujawniła się w filmach dotyczących zdrowia publicznego dotyczących gruźlicy od 1930 roku do lat 50. XX wieku oraz w kontekście wczesnego rozwoju mammografii i ultrasonografii piersi. W tym ostatnim rozdziale autor rzuca przekonujący argument, że filmy produkowane w celu edukowania społeczeństwa o korzyściach radiografii dla wykrywania gruźlicy wyróżniają kobiety i czarne jako milczących nosicieli podstępnej choroby. Filmy te kodowały także zdrowe standardy piękna i rasy, promując określone typy ciała jako wzorce do badań przesiewowych i zdrowia publicznego. Cartwright łączy te punkty z przeglądem historycznie ambiwalentnych postaw wobec nieinwazyjnego obrazowania piersi, dochodząc do wniosku, że kobiety muszą uczestniczyć w opracowywaniu technik obrazowania ze względu na potężną zdolność tych technik do definiowania zdrowia i chorób u kobiet.
Chociaż są to fascynujące kwestie, czytelnicy powinni zostać ostrzeżeni: ta książka nie jest napisana przede wszystkim dla publiczności lekarzy. Język i idee są złożone, przesiąknięte akademickimi tradycjami kulturoznawstwa i postmodernistyczną teorią filmową. Książka jest niezwykłym i prawdopodobnie ważnym wkładem do tych dyscyplin, ale jestem mniej pewny jej wkładu w medycynie. Język jest czasami tak przepełniony metaforą, że grozi mu upadek pod własnym ciężarem. Odniesienie do krwi jako płynnego i niestabilnego nośnika dla przejścia materii w całym ciele i twierdzenie, że tiki zespołu Tourette a oznaczają dla tych, którzy są świadkami żywej śmierci kontroli znaczenia są dwoma przykładami wielu sugerujących że autorowi bardzo pomógłby przegląd lekarza i ewentualnie redaktora kopii. Cartwright ma również niefortunny zwyczaj budowania złożonych argumentów teoretycznych i wyciągania ogólnych historycznych wniosków z pojedynczych wydarzeń i stwierdzeń.
Francuski teoretyk Deleuze powiedział kiedyś, że możemy myśleć o książkach jako o widowiskach, próbując różnych, aby odkryć, jak sprawiają, że widzimy. Badanie Ciała ma na celu odwrócenie linii wzroku, do której jesteśmy przyzwyczajeni, z wykorzystaniem historycznych filmów i obrazów medycznych, aby zobaczyć i reinterpretować swoich lekarzy, a nie na odwrót. Z tego powodu książka zapewnia widoki, które często wydają się niewyraźne i dziwne; kiedy wszystko skupia się na fokusie, wydaje się, że są odwrócone do góry nogami. Jako lekarz z taką wizją trudno byłoby znaleźć drogę na świecie, ale oczywiście rzeczy mogą wyglądać interesująco. To, czy ta książka jest dla Ciebie, zależy od tego, czy uważasz, że rzut oka na taki krajobraz będzie atrakcyjny. Skończyłem książkę z poczuciem, że właśnie widziałem coś nowego i niezwykłego w medycynie. Ale spoglądając przez przepracowane metafory, słabo rozwinięte argumenty, a nie na gafy medyczne, nie byłem całkowicie pewien, czy wierzyłem w to, co widziałem.
Michael Berkwits, MD
Veterans Affairs Medical Center, Filadelfia, PA 19104

[patrz też: wkładki ortopedyczne poznań, olx krzesełko do karmienia, wassyl allegro ]

Tags: , ,

No Responses to “Screening the Body: śledzenie kultury wizualnej medycyny ad”

 1. Spider Fuji says:

  Ciekawa jestem tylko czy jeśli wynik będzie świadczył o alergii

 2. Toolmaker says:

  [..] Cytowany fragment: okulista[...]

 3. Pusher says:

  Moja babcia miała raka płuca

 4. Łukasz says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: olej babassu[...]

 5. Gas Man says:

  Kolejna sprawa to otyłość na osiedlach

 6. Troubadour says:

  [..] Cytowany fragment: odchudzanie warszawa[...]

 7. Highlander Monk says:

  Przerazajace to…

Powiązane tematy z artykułem: olx krzesełko do karmienia wassyl allegro wkładki ortopedyczne poznań