Wojna przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B: Historia międzynarodowej grupy zadaniowej ds. Szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Oto historia Międzynarodowej Grupy Zadaniowej ds. Szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz czterech mężczyzn, którzy ją założyli i poprowadzili jej wysiłki na rzecz wprowadzenia szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B do krajów rozwijających się, w których wirus zapalenia wątroby typu B jest najbardziej endemiczny. W związku z tym książka przedstawia tylko jeden aspekt wojny przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. W dużej mierze ignoruje wiele ważnych wcześniejszych bitew, które stoczyli i wygrywali naukowcy w laboratorium lub dziedzinie, która położyła podwaliny i zapewniła infrastrukturę techniczną, która uczyniła wysiłek zadania. siła możliwa. Niemniej jednak książka stara się przedstawić obraz labiryntu zagadnień, które towarzyszą wprowadzeniu zaawansowanej technologicznie, drogiej szczepionki do biednych krajów, które mogą sobie na co najmniej pozwolić, ale najbardziej jej potrzebują. Jest to godny wysiłek, ponieważ problemy te nie ograniczają się do wirusowego zapalenia wątroby typu B, ale dotyczą kilku innych szczepionek i napotkają wiele nowych szczepionek w przyszłości. Muraskin włożył wiele wysiłku w zbadanie oryginalnych źródeł i przeanalizowanie złożonego środowiska, w którym utworzono grupę roboczą, i rozpoczęło działalność. Bardzo obszernie dokumentował swoją pracę z dużą liczbą przypisów, z których wiele stanowi interesującą lekturę. Jednak ostatecznym produktem jest ludzki portret tych czterech pionierów i ich jednomyślne oddanie światowej immunizacji przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, namalowanej przez człowieka, który sam wydaje się być głęboko zaangażowany w walkę z tym wirusem. Własne nastawienie autora pojawia się na początku książki: potępia brak wysiłków zmierzających do ograniczenia życia i pracy potencjalnie zakaźnych nosicieli antygenu powierzchniowego wirusa zapalenia wątroby typu B (HBsAg) i zakłada spisek milczenia ze strony amerykańskiej społeczności w odniesieniu do tego, co uważa za pandemiczne rozprzestrzenianie się tego potencjalnie śmiertelnego wirusa. On również ostro krytykuje dużych producentów komercyjnych szczepionek za wygórowaną cenę za szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, która jest podawana w plazmie przy jej wprowadzaniu. Z drugiej strony wykazuje niemal nieograniczony entuzjazm dla wysiłków grupy zadaniowej, która poprowadziła szarżę we wprowadzaniu tej szczepionki do krajów rozwijających się.
To, co można mieć nadzieję znaleźć w tej książce, ale nie, to beznamiętne rozważania wielu złożonych problemów związanych z potencjalną kwarantanną przewoźników HBsAg i szeregiem sił, które skutkują cenami naliczanymi za szczepionki przez ich producentów. Brakuje również dyskusji na temat wielopoziomowej struktury cenowej, która rozwinęła się na międzynarodowym rynku szczepionek, w niewielkiej części w wyniku działań grupy zadaniowej, oraz implikacji tej struktury cen dla przyszłego rozwoju krajowego i międzynarodowego oraz stosowanie szczepionek. Książka skupia się na interakcjach międzyludzkich zaangażowanych w działania grupy zadaniowej i dostarcza jedynie krótki opis szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B wytwarzanej w Korei przez firmę Cheil Sugar Company, która była szeroko promowana przez grupę zadaniową w jej początkowym okresie. Autor nie omawia zalet i potencjalnych zobowiązań tej szczepionki w porównaniu z droższymi szczepionkami produkowanymi na Zachodzie, chociaż były to ważne kwestie w tamtym czasie. Wreszcie raport Muraskina jest nieco stronniczy od głównego źródła większości prezentowanych przez niego materiałów – to znaczy akt programu Odpowiednia technologia w zdrowiu , który służył jako miejsce administracyjne dla grupy zadaniowej w Seattle. Doprowadziło to do nieco skoncentrowanego na USA poglądu na wysiłki zmierzające do wprowadzenia szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B na świat, w wyniku czego wysiłki innych osób (na przykład rola rządu Australii we wspieraniu wczesnych projektów demonstracyjnych) są mniej uwagi niż oni powinni.
Mimo tych ograniczeń książka stanowi ciekawy wieczór czytania. Chociaż może on ucierpieć w wyniku zapisania rozdziału historii, który jest zbyt aktualny i jeszcze nie ukończony, sprawozdanie Muraskina powinno być czytane przez każdego, kto jest zainteresowany uodpornieniem dzieci na świecie przeciwko innym potencjalnie możliwym do uniknięcia chorobom zakaźnym.
Stanley M. Lemon, MD
University of North Carolina w Chapel Hill, Chapel Hill, NC 27599-7030

[więcej w: ząb z włókna szklanego, owczarek niemiecki allegro, tattoo choker allegro ]

Tags: , ,

No Responses to “Wojna przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B: Historia międzynarodowej grupy zadaniowej ds. Szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.”

  1. Justyna says:

    Nie wiem jak można żyć bez mleka, sera, jogurtów

  2. Jagoda says:

    [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: dentysta[...]

  3. Alexander says:

    jest tam selen , omega 3, witamina D, cynk, kwas foliowy

Powiązane tematy z artykułem: owczarek niemiecki allegro tattoo choker allegro ząb z włókna szklanego