Wojna w Chicago o kiłę, 1937-1940: The Times, the Trib i clap doctor

W 1938 r. Lekarz generalny Thomas Parran poinformował o stanie kampanii przeciwko syfilisowi: Hamujący, podobny do strusia stosunek do tych chorób jest stopniowo przezwyciężany. Kiedy zostaną wyprowadzeni na wolność, uwolnieni od średniowiecznej koncepcji kary śmierci za moralne wykroczenia i traktowani jak wszelkie inne wysoce zaraźliwe choroby, droga jest otwarta na ich wykorzenienie, tak jak wytępiliśmy inne niebezpieczne infekcje. Stany Zjednoczone zawsze miały trudności w radzeniu sobie z chorobami przenoszonymi drogą płciową, a książka ta stanowi interesującą relację z jednego z naszych bardziej oświeconych momentów – działań kontrolujących syfilis w Chicago w latach 1937-1940. Kampania Parran przeciwko syfilisowi była zwalczana wiele frontów, ale wysiłki w Chicago są prawdopodobnie najlepszym przykładem zaangażowania obywatelskiego i świadomości społeczności. Chicago Tribune zorganizowało aktywną kampanię edukacji publicznej, Departament Zdrowia Chicago przesłał obywatelom ponad milion broszur informacyjnych, a przemysł zachęcił pracowników do udziału w masowym badaniu serologicznym. Zamiast dostarczać ściśle epidemiologicznego lub sucho historycznego opisu, autor interpretuje wydarzenia z kampanii w kontekście panujących społecznych obyczajów, polityki lokalnej i krajowej oraz silnych osobowości państwowych i lokalnych urzędników zdrowia publicznego. Najbardziej interesującym aspektem książki jest eksploracja głównych problemów politycznych i społecznych, które ubarwiły kampanię. Niestety, niewiele się zmieniło, a wiele z tych problemów wciąż pogarsza racjonalne podejście do wysiłków mających na celu kontrolę chorób przenoszonych drogą płciową i AIDS dzisiaj: głosić zwolenników profilaktyki moralnej (wystarczy powiedzieć nie); niechęć osób publicznych do zalecania praktycznych metod ochrony (np. prezerwatyw); kwestie prywatności i konsekwencje diagnozy dla zatrudnienia i ubezpieczenia; koncentracja chorób przenoszonych drogą płciową w grupach mniejszościowych; zazdrości między lokalnymi, stanowymi i krajowymi urzędnikami zdrowia publicznego; i użycie lęku, a nie faktu, jako metody dokonywania zmian behawioralnych. Czytelnik może łatwo dostrzec podobieństwa między podejściem do syfilisu w 1937 r. A obecnym podejściem do AIDS, a lekcje te są badane bezpośrednio w epilogu. Jedną z mocnych stron książki jest umiejętność identyfikowania splecionych, a czasem konkurencyjnych programów urzędników zdrowia publicznego, społeczności medycznej, polityków, funkcjonariuszy policji i prywatnych obywateli, które bezpośrednio wpływają na podejście do kontrolowania chorób przenoszonych drogą płciową. Książka jest bardzo dobrze udokumentowana przypisami i szczegółowym indeksem.
Ma również kilka niedociągnięć. Po pierwsze zawiera szereg błędów rzeczowych. Kilka przykładów: czynnik etiologiczny kiły, Treponema pallidum, jest błędnie napisany; mówi się, że reakcja Wassermanna, test dla przeciwciał lipidowych, wykrywa obecność T. pallidum ; rzeżączka podobno zwiększa się w dzisiejszych czasach (zgłaszane przypadki zmniejszają się stopniowo od 1978 r.); i Metchnikoffowi przypisuje się identyfikację krętka kiły (to był Schaudinn i Hoffmann). Chociaż błędy te nie są głównym tematem książki, bardzo rozpraszają i sprawiają, że czytelnik zastanawia się, czy nie było innych błędów, których nie potrafiłbym zidentyfikować.
Po drugie, brakuje danych dotyczących skuteczności kampanii przeciwko kiły Uważam za bardzo niesatysfakcjonujące spędzanie tak dużo czasu na czytaniu o kampanii i nie mówienie, czy było skuteczne. Kilka istotnych danych jest rozproszonych w całej książce, ale liczby są często sprzeczne lub niekompletne. Po trzecie, książka jest dość niepotrzebna; stosowne informacje i wiadomość mogły zostać przekazane na połowę liczby stron.
Przeglądając tę książkę, prawdopodobnie warto omówić jej użyteczność i znaczenie dla różnych czytelników. Jako naukowiec, który spędził 20 lat na badaniu kiły, początkowo byłem bardzo entuzjastycznie nastawiony do jej czytania. Niestety, jak wynika z powyższych uwag, byłem rozproszony i niezadowolony z powodu faktycznych błędów i braku twardych danych. Epidemiolog lub klinicysta byłby podobnie sfrustrowany. Z drugiej strony, socjolog lub historyk medyczny może uznać za fascynujące dyskusje na temat stanowiska redakcyjnego lokalnych gazet, wpływu II wojny światowej i wykorzystania dolarów New Deal dla zdrowia publicznego. Przy odrobinie większej dbałości o szczegóły naukowe książka mogłaby zadowolić szerszą publiczność.
Sheila Lukehart, Ph.D.
University of Washington, Seattle, WA 98195

[patrz też: wassyl allegro, olx krzesełko do karmienia, wkreceni cda ]

Tags: , ,

No Responses to “Wojna w Chicago o kiłę, 1937-1940: The Times, the Trib i clap doctor”

 1. Mikołaj says:

  Dwa miesiące temu miałam zapalenie oskrzeli.

 2. Broomspun says:

  [..] Odniesienie w tekscie do spalacz tluszczu[...]

 3. Albert says:

  Mam podobne wyniki i te same problemy z wlosami

 4. Grzegorz says:

  [..] Cytowany fragment: dentysta olsztyn[...]

 5. Justyna says:

  jagody goji są smaczne i to wystarczy

Powiązane tematy z artykułem: olx krzesełko do karmienia wassyl allegro wkreceni cda