Współczesna antykoncepcja hormonalna i ryzyko raka piersi

Niewiele wiadomo na temat tego, czy współczesna antykoncepcja hormonalna wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi. Metody
Oceniliśmy związek między stosowaniem hormonalnej antykoncepcji a ryzykiem inwazyjnego raka piersi w ogólnopolskim prospektywnym badaniu kohortowym obejmującym wszystkie kobiety w Danii w wieku od 15 do 49 lat, które nie chorowały na raka lub żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, i które nie otrzymały leczenia z powodu niepłodności . Ogólnopolskie rejestry dostarczały indywidualnie aktualizowanych informacji na temat stosowania antykoncepcji hormonalnej, diagnozowania raka piersi i potencjalnych czynników zakłócających.
Wyniki
Wśród 1,8 miliona kobiet, które obserwowano średnio przez 10,9 lat (łącznie 19,6 milionów osobolat), wystąpiło 11,517 przypadków raka piersi. W porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały antykoncepcji hormonalnej, względne ryzyko raka piersi wśród wszystkich aktualnych i niedawnych użytkowników antykoncepcji hormonalnej wynosiło 1,20 (95% przedział ufności [CI], 1,14 do 1,26). Ryzyko to wzrosło z 1,09 (95% CI, 0,96 do 1,23) z mniej niż rok stosowania do 1,38 (95% CI, 1,26 do 1,51) z ponad 10 lat użytkowania (P = 0,002). Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej ryzyko raka piersi było jeszcze większe u kobiet, które stosowały hormonalne środki antykoncepcyjne przez 5 lat lub dłużej niż u kobiet, które nie stosowały hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Szacunki ryzyka związane z obecnym lub niedawnym stosowaniem różnych doustnych środków antykoncepcyjnych (estrogenowo-progestagenowych) wahały się między 1,0 a 1,6. U kobiet, które obecnie lub niedawno stosowały system wewnątrzmaciczny zawierający tylko progestagen, ryzyko raka piersi było większe niż u kobiet, które nigdy nie stosowały hormonalnych środków antykoncepcyjnych (względne ryzyko, 1,21; 95% CI, 1,11 do 1,33). Ogólny bezwzględny wzrost liczby raków sutka zdiagnozowanych wśród obecnych i niedawnych użytkowników jakiegokolwiek hormonalnego środka antykoncepcyjnego wynosił 13 (95% CI, 10 do 16) na 100 000 osobolat lub około dodatkowego raka piersi na każde 7690 kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję przez rok .
Wnioski
Ryzyko raka piersi było wyższe u kobiet, które obecnie lub ostatnio stosowały współczesne hormonalne środki antykoncepcyjne niż u kobiet, które nigdy nie stosowały hormonalnych środków antykoncepcyjnych, a ryzyko to wzrastało wraz z dłuższym okresem stosowania; jednak bezwzględny wzrost ryzyka był niewielki. (Finansowane przez Fundację Novo Nordisk).
[przypisy: edukacja zdrowotna definicja, ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci, nzoz szczecin ]
[przypisy: wyszukiwarka skierowań na leczenie sanatoryjne nfz, bezbarwny gaz o ostrej woni, hydroksyzyna cena ]

Tags: , ,

No Responses to “Współczesna antykoncepcja hormonalna i ryzyko raka piersi”

 1. Mr. 44 says:

  To tylko niedobór witaminy K

 2. Luiza says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: spalacze tłuszczu sklep[...]

 3. Aleksandra says:

  skarżę się od paru lat na bóle głowy

 4. Crash Override says:

  Article marked with the noticed of: Pogotowie stomatologiczne gliwice[...]

 5. Commando says:

  bóle podbrzusza i z boku koło biodra to glisda

Powiązane tematy z artykułem: bezbarwny gaz o ostrej woni hydroksyzyna cena wyszukiwarka skierowań na leczenie sanatoryjne nfz